FAQ ZenBLOG
Już kilka osób zgłaszało mi, że dokumentacja jest niewystarczająca także w tym wpisie będziemy starali się uaktualniać informacje na temat ZenBLOG-a i jego używania. Jeśli masz pytanie na które brakuje odpowiedzi dodaj w poniższych komentarzach będziemy starali się na nie odpowiadać.
Do czego służy ZenBLOG?
Zadaniem głównym modułu ZenBLOG jest tworzenie zaplecza poprzez automatyczne uruchamianie blogów na darmowych platformach. Dodatkowo zadaniem ZenBLOG jest tworzeniem profili Web2.0, w celu zdobywania linków pozycjonujących.
Jak kupić ZenBLOG?
Wystarczy wysłać mail pod adres admin [at] zennoposter.pl z chęcią zakupu modułu.
Czy aby uruchmić ZenBLOG potrzebujemy programu Zennoposter?
Tak, Zennoposter jest wymaganym programem. Służy on jako silnik do naszego ZenBLOG-a.
Czy potrzebujemy używać proxy?
Jeśli zakładanych blogów dziennie nie jest bardzo dużo to moim zdaniem nie ma takiej potrzeby.Jednak należy pamiętać, że na większości tych platform moderator posiada informacje z jakiego IP został założony blog. Także potencjalna wpadka na jednym blogu naraża nas na usunięcie wszystkich naszych blogów z danej platformy. Osobiście uważam, że zmienne IP na domowym łączu jest idealnym rozwiązaniem. Choć jak ktoś chce zakładać większą ilość blogów, to na pewno warto używać dobrych proxy.
Jak pobrać i jak uruchomić aplikację okienkową ZenBLOG?
Aplikacja okienkowa jest do pobrania tutaj -> Aplikacja okienkowa ZenBLOG do tworzenia projektów. Paczkę zip należy rozpakować w katalogu Progs naszego programu Zennoposter. Uruchamia się poprzez plik .jar. Aplikacja wymaga zainstalowanej JAVA.
Do czego służy aplikacja okienkowa ZenBLOG?
Aplikacja okienkowa ZenBLOG służy do tworzenia projektów blogów. Dzięki tej aplikacji użytkownik jest izolowany od ręcznych zmian w plikach tekstowych w których czasami mogły się zdarzać błędy. Pomaga na poprawienie jakości naszych blogów oraz daje większą wygodę przy tworzeniu nowych projektów. W aplikacji można dodawać artykuły, które będę rozsyłane na utworzone blogi.
Jakich maili używać przy zakładaniu blogów?
Najlepiej używać kont pocztowych założonych na własnych domenach. Nie ma ryzyka, że ktoś usunie naszą skrzynkę i będziemy mieli utrudniony dostęp do naszych blogów. Z darmowych skrzynek obecnie najlepiej się spisuje tlen.pl ze swoimi aliasami o2, prokonto itd.
Czy zakładanie blogów można uruchamiać z harmonogramu?
Tak, W programie zennoposter jest taka opcja (zakładka System of schedules). Można zaplanować np. budowanie zaplecza na konkretne dni i godziny. Ustawia się po prosu dane zadania na konkretne godziny.
Jak uruchomić zakładanie blogów, gdy mamy już utworzony przynajmniej jeden projekt?
W programie Zennoposter wybrać zakładkę Task execution. Number of thread ustawiamy na 1. W menu wybieramy ikonkę „Download task”. Następnie wybieramy plik blogi.task z katalogu Scripts. Z pełnej listy katalogów można usunąć te, które nas nie interesują i wcisnąć OK.
Jak sprawdzić działanie pojedynczego szablonu?
Wystarczy zamiast uruchamiać całego taska(zadania) dodać tylko jeden konkretny szablon poprzez pierwszą opcję „Add a Template” w zakładce „Task execution” w programie Zennoposter ale wcześniej należy ustawić Number of thread na 1 . Po otworzeniu interesującego nas szablonu z katalogu Templates otworzy się małe okienko. W pola Task i Attempts należy wpisać wartości 1 po to aby uruchomił tylko raz wybrany przez nas szablon i wcisnąć OK.
Co oznaczają czerwone i zielone kulki oraz zielone znaczniki przy pracujących szablonach?
Zielona oznacza, że właśnie szablon działa i jego pracę można obserwować na ekranie instancji. Czerwona kropka oznacza, że przy zakładaniu bloga został odnotowany błąd – chociaż czasami blog zostaje założony. Zielony znaczek oznacza, że blog został poprawnie założony.
Czy można wybrać tylko niektóre platformy i na nich blogować?
Oczywiście, przy otwieraniu taska blogi.tasks wystarczy usunąć niepotrzebne nam szablony i zapisać go pod inną nazwą. Przykładowo jeśli usuniemy zagraniczne blogi i zostawimy tylko polskie platformy możemy takiego taska nazwać blogi_polskie.tasks i od tego momentu jeśli będziemy chcieli zakładać blogi tylko na polskich platformach będziemy wybierali tego taska.
Co może być przyczyną błędu (czerwona kulka)?
Przyczyn może być kilka. Pierwsza, to adres email być może już był zajęty na tej platformie (po prostu w skutek jakiegoś błędu adres jest już zarejestrowany przez nas samych). Drugim błędem może być fakt, że email aktywacyjny nie doszedł na czas lub wpisaliśmy nieprawidłowe dane do skrzynki email lub poczta nam nie działa. Trzecia przyczyna to adresy url są zajęte (proponujemy wpisywać więcej różnych adresów subdomen np z numerami aby były unikalne – w skrajnych przypadkach może się nam zapętlić wątek). Czwarta przyczyna to, platforma zmieniła układ lub formularze i szablon nie zadziała do czasu nowego update.
Na jakich przeglądarkach działa ZenBLOG?
ZenBLOG działa na IE8 oraz IE9, bo na nich testujemy. Na IE7 prawdopodobnie też będzie działał. Z IE 9 w niektórych szablonach mogą wystąpić problemy, ponieważ zastosowane pewne zabezpieczenia i nie działają niektóre funkcje js, które wywołujemy a stronach – nieraz trzeba ustawić dwie opcje w ustawieniach przeglądarki. Proszę śmiało pisać z którymi szablonami masz problem na swojej przeglądarce Internet Explorer, to pomożemy rozwikłać zagadkę :)
Jak rozdzielić akapity treści artykułu?
Jeśli używamy aplikacji, do edycji projektów, to wystarczy wstawić znaki enter w treści, oddzielając wizualnie akapity z treścią. Jeśli chcesz pracować na plikach, to w pliku artykuly.txt wystarczy w odpowiednie miejsce wstawić ciąg znaków {-String.Enter-}, który jest zamieniany na enter.
Jak wstawiać linki w artykułach?
Wstatarczy posłużyć się znacznikiem bbcode [url=http://docelowyadres.pl]anchor strony[/url]
Jak zamieszczać obrazki w artykułach?
Obrazki zamieszczamy z innych domen. Do tego celu wystarczy wpisać w treści artykułu [img]http://adres.pl/obrazej.jpg[/url] (oczywiście mozna rozdzielić obrazek od treści np. znakami enter). Najlepiej wyszukiwać obrazków średnich. np. o szerokości od 300px do 500px aby dopasowały się do różnych layoutów blogów.
Czy można stosować w tekście zagnieżdżone synonimy?
tak, mozna stosować w projektu zagnieżdżone synonimy. Czyli w pierwszym poście, który trafi na wszystkie blogi z danego projektu – im więcej synonimów tym lepiej. W artykułach obecnie nie dodajemy synonimów, bo każdy artykuł dodaje się tylko raz na jakąś platformę i następnie zostaje usuwany. Jego kopia trafia do pliku artykuly_uzyte.txt
więcej-rozumiem, ale moje pytanie dotyczyło formy: {frazaA {fraza1|fraza2|fraza3}|frazaB|fraza{C|D|E|F|itd}} czyli głębokiego zagnieżdżenia
Tak, zadziała – zapewnia to makro w samym Zennoposter, które bardzo dobrze radzi sobie z nawet mocno zagnieżdżonymi synonimami. Tylko nie można zrobić tak -} {- -{ }- czyli minus nie może dotykać klamry, bo to są ciągi specjalne i mogłoby się coś źle wygenerować. Jeśli jest potrzeba minusa obok klamry to proponuje rozdzielić np. spacją.
Jakie platformy są obsługiwanr???
Dokłądnie, wszyscy chcemy wiedzieć jakie platformy są obecnie obsługiwane. Nigdzie nie ma takiej listy a to chyba bardzo ważne, co nie ?:)